Little Chef odkryje przed najmłodszymi tajemnicę piątego smaku. Szkoła Gotowania dla Dzieci zaprasza na listopadowe warsztaty kulinarne.
Umami znaczy pyszny
Każdy z nas zna i przeważnie bez problemu odróżnia cztery podstawowe smaki – słodki, słony, gorzki i kwaśny. Podział ten przez wieki pozostał właściwie niezmieniony. Miłośnicy dobrej kuchni wyróżniają jednak jeszcze jeden, do niedawna zupełnie nie znany smak – umami. Odpowiada za niego wyilozolowany w 1908 roku kwas glutaminowy. Jego odkrywca, japoński chemik Kikunae Ikeda określił wrażenie jak wywołuje mianem „pyszne” (z japońskiego to właśnie umami).
Nie ma jak umami
Substancja ta, choć często pozyskiwana sztucznie, obecna jest naturalnie w bardzo wielu produktach spożywczych. Mimo to, przeciętny zjadacz chleba może mieć kłopot z jej rozróżnieniem. Umami nie łatwo bowiem zidentyfikować. Odpowiada on bowiem za uczucie „pełni” potrawy, jej „mięsistość” i głębię. Związany jest raczej z ogólnym wrażeniem, jakie towarzyszy całości dania, niż z jakimś jednym, konkretnym jego elementem. Choć trudno w jednoznaczny sposób opisać , naukowcy nie mają dziś wątpliwości, że nie da się go uzyskać z połączenia znanych nam czterech podstawowych smaków. Wzorcowymi przykładami produktów, w których smak ten znajdziemy są sos sojowy, boczek, kawior, parmezan, czy keczup, jednak umami doszukać się można także w bardzo wielu innych produktach.