Dzisiaj w telewizji mamy do wyboru wiele programów kulinarnych. Gotują w nich szefowie kuchni, celebryci, ale i amatorzy. Oglądać można programy, w których gotuje się na wizji, można więc zdobyć przepis i podpatrzeć sposób jego realizacji, prezentowane są kuchnie świata, ale też zobaczyć można zmagania w rywalizacjach o tytuł najlepszego kucharza. Czy programy kulinarne to tylko rozrywka, czy mogą czegoś także nauczyć?
Oferta programów kulinarnych
Programy kulinarne są w telewizji, w zasadzie odkąd sięgnie się pamięcią. Dawniej były to raczej materiały w stylu programów Roberta Makłowicza, czyli gotowanie na ekranie, dzisiaj da się znaleźć wiele różnego typu produkcji. Bardzo lubiane są nagrania, w których gotują celebryci lub podróżują po świecie i prezentują lokalne przysmaki, ale chętnie oglądane są również programy bazujące na rywalizacji o tytuł najlepszego kucharza. Cieszące się ogromną popularnością programy kulinarne obejrzysz na player.pl. Na platformie znajdziesz zarówno polskie, jak i zagraniczne produkcje. Obejrzeć można nie tylko aktualne, ale i poprzednie edycje tego typu programów.
Programy kulinarne – uczą czy bawią?
Dzisiaj, sprawdzając ramówkę telewizyjną, nie sposób nie natrafić na program kulinarny. Tego typu materiał telewizyjny jest bardzo chętnie tworzony przede wszystkim z uwagi na to, że jest dość ekonomiczny w wyprodukowaniu.
Właśnie dlatego prezentowanie przygotowanego jedzenia w restauracji, w studiu telewizyjnym, czy nawet w domu osoby gotującej, jest nie tylko programem samym w sobie, ale i jedną z części nagrań do programów telewizji śniadaniowej.
Lubimy podglądać przy pracy szefów kuchni, takich jak: Magda Gessler, Karol Okrasa, Pascal Brodnicki czy Tomasz Jakubiak. Ich programy cieszą się ogromną popularnością, bo są to bardzo charyzmatyczne osoby, choć oczywiście i utalentowane.
Jednak największą popularnością cieszą się zdecydowanie te programy, w których pojawia się element rywalizacji. Zwłaszcza gdy udział w nich biorą amatorzy. To przyciąga przed ekrany nie tylko miłośników kuchni, ale wszystkich tych, którzy po prostu szukają rozrywki. Do tego typu programów należą „Ugotowani”, „MasterChef”, „MasterChef Junior” – w którym rywalizują dzieci, „Top Chef”. Nieco odmienny, ale równie dostarczający emocji jest program „Kuchenne rewolucje” Magdy Gessler, w którym restauratorka przeprowadza rewolucje w restauracjach.
Czy to znaczy, że programy o gotowaniu tylko bawią, czy mogą również nas czegoś nauczyć?
Czego nauczą cię programy kulinarne?
Programy kulinarne, w których gotowaniem zajmują się kucharze-celebryci to nie tylko rozrywka. Gwiazdy typu Pascal Brodnicki czy Anna Stalmach pokazują przepisy i triki, które mogą sprawić, że danie będzie smaczniejsze, a samo gotowanie – prostsze.
Tego typu kuchenne poradniki, niekoniecznie prowadzone przez zawodowych kucharzy, również stanowią duży procent wszystkich magazynów kulinarnych. Dowiedzieć się z nich można ciekawostek na temat regionalnych kuchni, gotowania, grillowania, ale i przygotowywania żywności w duchu zero waste, wege, czy kupowania żywności z dobrym składem.
Przeglądając ofertę programów kulinarnych widać, że nie są to typowo nagrania dla rozrywki, ale i materiały, które mogą uczyć. Wystarczy dopasować je do siebie i do swojego stylu życia – w tym gotowania.