W sezonie jemy je najchętniej surowe lub zużywamy do ciast. Owoce te mogą jednak z powodzeniem grać na talerzu pierwsze skrzypce.
Uprawa gruszek
W Polsce znane jest wiele odmian gruszek od jasno-zółtych, po różowawe, na miedziano-brunatnych kończąc. Uprawiane w ogrodach i na działkach wymagają sporo słońca i żyznej gleby. Nie przepadają za wiatrem, a jeśli nie owocują dostatecznie dobrze, mają tendencje do nadmiernego rozrastania się. Owoce zbiera się przeważnie z końcem lata, aż do późnej jesieni, gdy są jeszcze nie w pełni wybarwione. Wybierając gruszki z własnego sadu, sklepu czy targu warto sięgać po te nieco twardsze, jeszcze lekko niedojrzałe egzemplarze. Owoce dojrzewają także po zerwaniu, a pozostawione w ciepłym pomieszczeniu z czasem stają się coraz bardziej miękkie i słodkie.
Gruszki w sherry
Jeśli macie pod ręką kilka kwaskowych, niezbyt dojrzałych gruszek lub butelkę sherry, której nie chcecie już pić, w łatwy sposób możecie zamienić te składniki w prosty deser. Na początek, przygotowujemy syrop ze szklanki cukru i pół litra wody, podgrzewamy go, aż do uzyskania jednolitego płynu. Wyłączamy gaz i do wody z cukrem dodajemy kieliszek wytrawnej sherry (nie mylić z cherry – nalewką wiśniową!). Na koniec, doprawiamy marynatę laską wanilii, którą rozcinamy w poprzek, wyjmując z niej ciemną pastę wraz z nasionami. Gruszkę starannie obieramy ze skórki i wkładamy do naszego syropu. Całość podgrzewamy jeszcze około 10 minut, obracając owoc co jakiś czas do momentu, aż zmięknie z każdej strony. Według tego samego przepisu przygotować możemy gruszki w winie. Wbrew większości przepisów, polecam użyć do tego celu białego, kwaskowego wina. Jeśli zaś jesteście fanami sherry, choć niekoniecznie deserów, zainteresuje was zapewne poniższa sałatka.
Sałatka z gruszką i bekonem
W misce wymieszaj ze sobą obrane i pokrojone w ćwiartki gruszki, odrobinę cukru i masła, kilka gałązek rozmarynu, sól do smaku. Przyprawione w ten sposób owoce włóż do piekarnika nagrzanego do 175 stopni na dwadzieścia do dwudziestu pięciu minut. Następnie odstaw je do przestygnięcia. Na patelni podpiecz kilka kawałków bekonu, a następnie również odstaw go by mógł wystygnąć. W dużej misce połącz ze sobą kilka rodzajów sałaty (lub użyj gotowego miksu sałat), dodaj do nich pociętą w piórka szalotkę. Połącz sałatę wraz z bekonem i gruszką. Całośc dopraw winegretem na bazie octu balsamicznego, sporej łyżki sherry i oliwy. Charakterystyczny słodkawo-dębowy smak wzmacnianego wina powinien być dobrze wyczuwalny. Sałatkę serwuj zaraz po przyrządzeniu, obsypując świeżo startym parmezanem. W wersji wegetariańskiej bekon możesz zastąpić, na przykład twardym kozim serem. Gruszki, zresztą dość dobrze znoszą towarzystwo większości wyrazistych serów.