Wywar z warzyw i mięsa to podstawa bardzo wielu dań, nie tylko zup. Od jego jakości w dużej mierze zależy jakość przygotowywanej potrawy. Dlaczego więc nie zrobić go w domu?
Bulion pięciu warzyw
Do podstawowego bulionu warzywnego potrzebujecie raptem pięciu – sześciu warzyw. W polskiej kuchni są one na tyle popularne, że bez problemu kupimy je powiązane w pęczek włoszczyzny, w którym przeważnie znajduje się marchew, pietruszka, seler, por, cebula i, opcjonalnie, kapusta. Taki zestaw ma swoje oczywiste plusy – wszystkie warzywa są wstępnie obrane i spięte razem. Z takiej mieszanki otrzymamy około 1,5 litra gotowego wywaru. Całość wystarczy obrać, pokroić w grubą kostkę lub plastry i zalać około dwoma litrami wody. Nie zawsze jednak proporcje warzyw w gotowej włoszczyźnie muszą nam odpowiadać.
Doprawiamy i modyfikujemy
Obieranie korzenia selera może być prawdziwym wyzwaniem, szczególnie, jeśli warzywo posiada grubą, pokrytą warstwą ziemi skórę. Możemy ułatwić sobie życie zastępując seler korzeniowy jego naciową odmianą. Podobnie z pietruszką – jej korzeń możemy w części zastąpić natką. Cebulę pokrojoną w ćwiartki lub w krążki, zgodnie z mądrością naszych babć, dobrze wcześniej opiec nad palnikiem. Dodatek kilku łupin do wywaru dodatkowo poprawi jego kolor. Bulion warto doprawić nie tylko solą, liściem laurowym i zielem angielskim, ale także odrobiną ziarnistego pieprzu, świeżego tymianku czy innych ziół. Ważne jednak by świeże zioła dodawać pod koniec gotowania.