Czasami chcielibyśmy po prostu wymienić wieprzowinę czy kurczak w naszej potrawie na coś lżejszego. Oto, jak zastąpić mięso na kilka popularnych i smacznych gatunków sera.
Po co zamieniać?
Wiem, że w królestwie schabowego postulat zamiany mięsa na ser ma tyle samo sensu, co zamiana łyżki na widelec. Jest jednak kilka dobrych powodów, dla których nie warto przekreślać tej koncepcji już na starcie. Istnieje wiele dań, w których wyeliminowanie mięsa nie zmienia szczególnie ani smaku, ani jakości potrawy. Po pierwsze, ma to szczególne znacznie zarówno dla wegetarian, jak i dla osób na diecie, która ogranicza spożycie na przykład, czerwonego mięsa. Po drugie, ser często najlepszym i najłatwiej dostępnym źródłem wapnia w naszej diecie, choć nie zawsze chętnie jemy w na kanapkach. Po trzecie wreszcie, istnieje szereg dań, gdzie konkretne rodzaje sera potrafią z powodzeniem grać pierwsze skrzypce i warto, tak po prostu ich spróbować.
Sir Camembert
Poczciwy camembert pełnił w kuchni bardzo wiele ról – od składnika sosu, po dodatek do zupy, fondue czy sałatki. Nic więc dziwnego, że próbowano zastąpić nim także i mięso. Smażony, opanierowany kawałek tego sera można podać z klasycznymi polskimi dodatkami – mizerią i niedzielnym obiadem. Uwaga! Trudno uznać taki zestaw za pełnowartościowy obiad, a ponadto camembert jest serem dość tłustym. W dodatku do jego produkcji często używa się podpuszczki pochodzenia zwierzęcego, co dyskwalifikuje go jako wegetariański posiłek.
Paneer – smaczny, lekki i wegetariański
Na szczęście, kuchnia azjatycka ma na podorędziu kilka wartościowych zamienników dla wieprzowiny. Popularny w Indiach paneer to ser kwasowy (produkowany bez podpuszczki) , o neutralnym smaku i zbliżonej do mięsa konsystencji oraz niskiej zawartości tłuszczu. Przeważnie występuje w daniach kuchni indyjskiej jako dodatek do aromatycznych sosów. Dobrze łączy się ze smakiem wyrazistych przypraw, pomidorów, śmietany, zawiesistych sosów. Niezbyt dobrze natomiast daje się grillować i smażyć. Przeważnie podaje się go niedoprawionego. Jego neutralny smak balansują przyprawy. Najłatwiej paneer przyrządzić samemu, bowiem trudno znaleźć go w polskich sklepach. Na szczęście, możemy wybrać też zbliżony do niego halloumi.