Nie od dziś wiadomo, że jemy… oczami. Profesjonalne zdjęcia jedzenia mogą oddziaływać na nasze zmysły, a przy tym zaostrzyć apetyt, zachęcać do zakupu czy przetestowania danego przepisu. Czy fotograf kulinarny zawsze jest niezbędny, gdy chce się wykonać dobre zdjęcia jedzenia? Jak go znaleźć, gdy okaże się potrzebny?
Gdzie publikowane są profesjonalne zdjęcia jedzenia?
Fotografia kulinarna to uwiecznianie martwej natury w postaci jedzenia — produktów, półproduktów, gotowych dań i napojów. Jest specjalizacją fotografii komercyjnej, czyli mającej na celu zachęcenie do skorzystania z usługi, zakupu produktu czy wykonania innej akcji, pożądanej przez daną osobę, przedsiębiorstwo. Zdjęcia jedzenia mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystywane są przez wiele firm wszelkiego rodzaju.
Zapotrzebowanie na nie zgłaszają m.in.:
- restauratorzy,
- twórcy przepisów,
- książek kucharskich,
- dietetycy,
- blogerzy.
Zdjęcia dań i produktów spożywczych bardzo często wykorzystują także influencerzy współpracujący z branżą gastronomiczną.
Czy fotograf kulinarny jest potrzebny, by wykonać dobre zdjęcia jedzenia?
Fotograf kulinarny to dobre zdjęcia jedzenia, które wykorzystasz w menu, na blogu czy social mediach, dlatego wiele osób decyduje się na współpracę z profesjonalistą w tym zakresie. Czy jednak to konieczne? W wielu przypadkach okazuje się, że tak, ponieważ wykonanie dobrych, apetycznych zdjęć żywności nie jest tak łatwe, jak mogłoby się to wydawać.
W tej kwestii bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie, dobry aparat, a także solidny statyw. Nie należy także zapominać o konieczności posiadania zmysłu estetycznego, który sprawia, że prezentowane jedzenie jest apetyczne, pokazane są jego struktura, konsystencja, kolor, a przez to fotografia pozwala poniekąd na przekazanie zapachu czy smaku. Aby móc wykonać dobre zdjęcia jedzenia bardzo ważna jest także wiedza na temat trików, które sprawiają, że prezentuje się ono bardziej apetycznie oraz możliwości zastosowania zamienników żywności, aby sesja była nie tylko bardziej efektywna, ale i efektowna.
Kolejnym z argumentów, który przemawia za tym, by rozpocząć współpracę z fotografem kulinarnym, gdy nie ma się doświadczenia w tej kwestii, jest konieczność umiejętnego obrabiania zdjęć, by nie przesadzić w kwestii poprawek, co może negatywnie wpływać na fotografię.
Jak znaleźć dobrego fotografa kulinarnego? Na co zwrócić uwagę?
Poszukiwania profesjonalnego fotografia kulinarnego warto rozpocząć w Google oraz w social media, gdzie znaleźć można oferty profesjonalistów z całego kraju. Dokonując selekcji, bardzo ważne jest sprawdzenie zakresu wykonywanych działań, a także portfolio danych artystów, by móc zweryfikować, czy spełniają oni oczekiwania i czy stanowią realną odpowiedź na potrzeby związane z danym typem sesji kulinarnej oraz jej stylistyką. Aby móc to jeszcze bardziej zweryfikować, warto poprosić fotografa o przygotowanie tablicy pomysłów, czyli moodboard, która zawiera pomysły artysty.
Na samym końcu warto zaznaczyć, że dobrym pomysłem jest korzystanie z usług lokalnych fotografów, ponieważ w wielu przypadkach poniesione koszty współpracy będą niższe — wynika to m.in. z braku konieczności dojazdu do klienta.