Nie da się nie zauważyć, że dieta wegańska w Polsce cieszy się ogromną popularnością. Na przestrzeni minionego czasu działalność rozpoczęło wiele restauracji oferujących kuchnię wegańską. Potrzeba wyeliminowania z codziennego jadłospisu mięsa i produktów odzwierzęcych może wynikać z różnych przyczyn. Najczęstszą jest chęć poprawy samopoczucia i kondycji zdrowotnej. Nierzadko takie działanie ma na celu ochronę życia zwierząt przeznaczonych na ubój oraz hodowanych w niehumanitarnych warunkach. Dieta wegańska, szczególnie dla mięsożerców może wydawać się niepełnowartościowa, a zarazem niebezpieczna dla zdrowia. Jak się okazuje składniki zawarte w mięsie możemy z łatwością zastąpić produktami roślinnymi. Czy wegańskie jedzenie faktycznie jest zdrowe?
Czy dieta wegańska jest zdrowa?
Trzeba przyznać, że dieta wegańska jest zdecydowanie bardziej restrykcyjna niż wegetarianizm. Polega na całkowitej rezygnacji z mięsa, ryb, owoców morza, a także mleka, przetworów mlecznych, nabiału, jaj i miodu. Nie oznacza to jednak, że jest niezdrowa. Większość składników zawartych w produktach pochodzenia zwierzęcego znajdziemy w roślinach. Dzięki temu jesteśmy w stanie pokryć dziennie zapotrzebowanie organizmu na poszczególne składniki odżywcze. Warunkiem jest to, by posiłki były odpowiednio zbilansowane. Pełnowartościowe dania wegańskie są w stanie zapewnić naszemu organizmowi wszystko, czego potrzebuje. Tak naprawdę każda dieta może spowodować niedobory żywieniowe, jeśli będzie nieodpowiednio dopasowana do potrzeb człowieka.
Weganizm – korzyści dla zdrowia
Jak się okazuje, odpowiednio zbilansowana dieta wegańska obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób cywilizacyjnych, a przy tym ma bardzo korzystny wpływ na zdrowie. Warto dodać, że jest pomocna w leczeniu wielu chorób i dolegliwości. Ma to związek głównie z tym, że weganie wybierają zdrową, nieprzetworzoną żywność. Dodatkowo spożywają znacznie mniejszą ilość cholesterolu i tłuszczów nasyconych, których głównym źródłem są produkty odzwierzęce, jak np. masło, żółty ser, czy jajka. W diecie wegańskiej nie ma miejsca na konserwanty, sztuczne aromaty i barwniki. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia. Zdrowa żywność pozwala zachować dobre zdrowie na długi czas. Można śmiało stwierdzić, że optymalnie zaplanowana dieta bezmięsna przynosi ogrom korzyści zdrowotnych.
Weganizm a choroby serca
Nie od dziś wiadomo, że dieta roślinna ma korzystny wpływ na układ krążenia. Weganie odżywiają się bardzo zdrowo, dlatego też mają znacznie niższy poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi niż osoby, które na co dzień spożywają mięso, nabiał i jaja. W związku z tym są oni mniej narażeni na ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, jak również serca. Szczególnie niebezpieczna jest choroba niedokrwienna serca, która najczęściej prowadzi do zawału. Należy dodać, że dieta bezmięsna przyczynia się do poprawy lipidogramu. Badania dowiodły, że ryzyko hospitalizacji z powodu wystąpienia któregokolwiek ze schorzeń jest aż o 32% niższe niż u mięsożerców. Bez cienia wątpliwości warto zadbać o zdrowe odżywianie, szczególnie jeśli jesteśmy narażeni na choroby sercowo-naczyniowe.
Zdrowa dieta bezmięsna a cukrzyca
Weganie mogą korzystać z wielu dobrodziejstw, jakie oferuje ich dieta. Jak zostało wspomniane, większość produktów pochodzenia roślinnego odznacza się niskim indeksem glikemicznym. Niewątpliwie sprzyja to obniżeniu poziomu glukozy we krwi, a jednocześnie zapobiega wystąpieniu cukrzycy typu 2. Dieta wegańska jest także odpowiednia dla osób z insulinoopornością. Regularne spożycie ekologicznych warzyw, nasion roślin strączkowych i orzechów minimalizuje ryzyko zachorowania na cukrzycę aż o 62% w porównaniu do osób, których menu jest ubogie w tego rodzaju produkty. Oczywiście, by nie nabawić się cukrzycy nie wystarczy tylko zrezygnować z mięsa, ale i napojów słodzonych i przetworzonej żywności.
Ryzyko choroby nowotworowej
W krajach Europejskich główną przyczyną nowotworu jest otyłość. Dieta roślinna może nas przed tym uchronić. Ryzyko wystąpienia raka u wegan jest o 8% niższe niż u osób, które jedzą mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Ponadto wegańskie przepisy obfitują w związki bioaktywne i antyoksydanty, które zapobiegają nowotworom. Warzywa strączkowe oraz soja są bogate w kwas fitynowy, które znacząco utrudniają powstawanie zmian w obrębie jelita grubego i żołądka. Ekologiczne, zdrowe warzywa i owoce również mają ogromny wpływ na powstawanie nowotworzeń w organizmie. Warto wiedzieć, że spożywanie w nadmiernej ilości mięsa, szczególnie czerwonego, zwiększa ryzyko wystąpienia raka nawet o 17%!
Dieta roślinna – czy jest dobra na odchudzanie?
Jak wiemy, w diecie wegańskiej królują warzywa, owoce i produkty niskokaloryczne. Z tego względu ten sposób odżywiania jest wskazany dla osób, które chcą zrzucić nadprogramowe kilogramy. Wegańskie przepisy zawierają dużo błonnika, co gwarantuje uczucie sytości i jednocześnie zapobiega podjadaniu w ciągu dnia. Co więcej, dania charakteryzują się niskim indeksem glikemicznym, dzięki czemu łatwiej nam zapanować nad poziomem glukozy we krwi. Cechą charakterystyczną wegańskich potraw jest to, że dostarczają sporej ilości witamin i minerałów. Ma to ogromne znaczenie dla zachowania dobrego zdrowia i smukłej sylwetki. Oczywiście, aby szybko schudnąć na diecie wegańskiej trzeba zwracać uwagę zarówno na ilość, jak i jakość jedzenia. Posiłki muszą być różnorodne i dostarczać wszystkich potrzebnych składników odżywczych. Chcąc szybko stracić na wadze raczej nie zaleca się spożywania kalorycznych przekąsek (jak np. orzechy) w dużych ilościach.
Należy dodać, że menu roślinne pomaga w wypracowaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Będąc na diecie wegańskiej większą uwagę zwracamy na jakość kupowanych produktów – czytamy etykiety, składy. Wybieramy tylko ekologiczne owoce i warzywa pochodzące od sprawdzonych, lokalnych dostawców. Kuchnia wegańska bez wahania pobudzi naszą kreatywność. Za pomocą składników możemy przygotować różnorodne dania i przekąski.
Czym zastąpić białko, żelazo, wapń i tłuszcze w diecie wegańskiej?
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne jest białko, żelazo oraz wapń. Niedobór któregokolwiek z tych związków może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Wysoką zawartością białka w diecie wegańskiej odznacza się soja. Do swojego wegańskiego jadłospisu warto wprowadzić tofu, czy mleko sojowe. Białko roślinne znajdziemy także w ryżu, makaronie oraz pełnoziarnistym pieczywie. Bogate źródło białka stanowią także rośliny strączkowe, a w szczególności ciecierzyca, soczewica, fasola. Nie sposób pominąć orzechów i nasion roślin oleistych, tj. sezam, siemię lniane, czy pestki dyni.
Niezwykle istotnym pierwiastkiem w każdej diecie jest żelazo. Bez niego nasz organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Największa zawartość żelaza znajduje się w mięsie. Jednak, co w przypadku gdy tego mięsa nie jemy? Wówczas możemy sięgnąć po zielone warzywa liściaste. Natka pietruszki, szpinak, jarmuż, sałata, roszponka, rukola, brukselka – te produkty obfitują w żelazo. Związek ten jest także obecny w roślinach strączkowych, do których należy fasola czy soczewica czerwona. Na bazie tych składników możemy przyrządzić naprawdę pyszne dania, które są w stanie dostarczyć nam komplet aminokwasów.
Podstawą dobrze zbilansowanej diety jest wapń. Pierwiastek ten jest podstawowym budulcem zębów i kości. W diecie wegańskiej wapń znajdziemy w niepozornych pestkach słonecznika, nasionach sezamu, migdałach, a także w suszonych owocach, takich jak figi, czy morele. Bardzo ważne jest zapewnienie organizmowi odpowiedniej dawki kwasów tłuszczowych. Znajdziemy je nade wszystko w orzechach włoskich (te wypadają najlepiej w porównaniu z innymi odmianami), ale również w naturalnych olejach.
Dania wegańskie dla wszystkich
Wegańskie przepisy są na tyle zróżnicowane, że z pewnością zasmakują także mięsożercom. Posiłki bezmięsne zawierają moc witamin i minerałów, które są kluczowe dla zachowania dobrego zdrowia. Z kolei nadmiar mięsa w diecie bardzo często jest powodem zakwaszenia organizmu. Przekłada się to na kiepskie samopoczucie – mogą wystąpić bóle głowy, zmęczenie, problemy z koncentracją, czy problemy trawienne (zgaga, niestrawność, wzdęcia). Warto więc od czasu do czasu odpocząć od mięsa i przejść na dietę wegańską, która jest dobra dla każdego. Trzeba zaznaczyć, że dania sporządzane są tylko i wyłącznie na bazie produktów pochodzenia roślinnego, co ułatwia utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej w naszym organizmie.
Niektórym wydaje się, że jadłospis wegański jest monotonny – nic bardziej mylnego. Dania można, a nawet powinno się różnicować. Co ciekawe, wcale nie musisz rezygnować ze swoich ulubionych dań, wegańskie zamienniki są równie pyszne – zobacz jakie dania możesz przyrządzić lub zamówić z restauracji: https://krosno.weganskie.pl/.
Warto dodać, że dania wegańskie są lekkie, zdrowe i smaczne. To sprawia, że w żadnym stopniu nie obciążają żadnego z odcinków układu trawiennego. Produkty, na których opiera się dieta wegańska usprawniają pracę jelit – eliminują zaparcia, wzdęcia i stany zapalne. Bez wątpienia sprzyja to zachowaniu dobrej kondycji zdrowotnej. Na weganizm mogą przejść tak naprawdę wszyscy – dzieci, młodzież, dorośli, starsi, a nawet kobiety w ciąży i osoby przewlekle chore. Trzeba jednak stale mieć na uwadze, by posiłki zawierały wszystkie potrzebne składniki odżywcze. W przeciwnym razie może dojść do wyniszczenia organizmu. Na początku przygotowywanie wege dań może przysporzyć odrobinę trudności, ale z czasem z pewnością dojdziemy do wprawy.
Podsumowanie
Dieta wegańska bez wątpienia wzbudza wiele kontrowersji. Ten sposób odżywiania, jak każdy inny, ma swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy dieta bezmięsna jest zdrowa? Odpowiedź jest prosta – tak. W produktach roślinnych znajdziemy witaminy i minerały, które są w stanie zastąpić nam mięso, nabiał czy jaja. Nie bez znaczenia jest także korzystny wpływ diety wegańskiej na nasze zdrowie. Przede wszystkim zapobiega ona rozmaitym chorobom układu krążenia, a także cukrzycy i nowotworom. Chroni także przed otyłością. Wegańskie przepisy są dobre dla każdego. Różnorodność posiłków sprawia, że dieta nie jest monotonna i z pewnością się nam nie znudzi!