Zlewozmywak granitowy czy kompozytowy – jak odróżnić?
Kompozyt to zmielony granit (kwarc) uzupełniony o akryl, dlatego bardzo często pojęcia granitowy i kompozytowy stosuje się zamiennie, szczególnie w odniesieniu do zlewozmywaków (zlew kompozytowy to jednak nie to samo co kwarcowy). Oznacza to, że zlewy popularnie nazywane granitowymi, to nic innego jak zlewozmywaki kompozytowe.
Konglomerat czy kompozyt – co wybrać?
Konglomerat to kruszywo z naturalnego kamienia (granitu, kwarcu, marmuru) wypełnione żywicą epoksydową lub cementem hydraulicznym albo mieszanką obu tych materiałów i uzupełnione o takie dodatki jak ceramika, szkło, lustra. Uważa się, że zlewozmywak z konglomeratu jest mniej elastyczny i mniej wytrzymały od zlewu kompozytowego, choć w dużej mierze jego odporność zależeć będzie od zastosowanych surowców. Niemniej jednak w składzie posiada więcej materiałów naturalnych, a ewentualne uszkodzenia powstałe na skutek jego użytkowania stosunkowo łatwo jest naprawić.
Zlew z kompozytu – czym czyścić?
Jeżeli szukasz łatwego w czyszczeniu zlewu do kuchni, zlewozmywak kompozytowy będzie dobrym wyborem. Codzienna pielęgnacja zlewu kompozytowego jest mało wymagająca. Wystarczy płyn do mycia naczyń, ciepła woda i gąbka. Po umyciu powierzchni zlewozmywaka warto wytrzeć go do sucha. Raz w tygodniu dobrze jest przeprowadzić gruntowne czyszczenie zlewozmywaka, by pozbyć się z niego ewentualnych osadów i przebarwień. W tym celu możemy zastosować środki dedykowane do czyszczenia zlewów z kompozytu lub też zastosować domowe metody, wykorzystując kwasek cytrynowy, sok z cytryny czy spirytus. Najlepiej jednak jest wcześniej sprawdzić zalecenia producenta.
Jaki zlew kupić?
Zlewozmywak to jeden z najczęściej wykorzystywanych w kuchni sprzętów, dlatego jego wybór nie może być przypadkowy. W zależności od naszych przyzwyczajeń, ale też dostępnego miejsca możemy postawić na zlew jedno-, półtora-, bądź dwukomorowy. Przemyślmy też zakup zlewu kompozytowego z ociekaczem. Ociekacz będzie praktycznym rozwiązaniem również w kuchniach, w których do dyspozycji mamy zmywarkę. Przyda się chociażby podczas mycia warzyw i owoców czy kuchennych akcesoriów, które nie nadają się do zmywania automatycznego. Nie zapominajmy również o tym, że zlewozmywak w kuchni pełni także rolę dekoracyjną, stąd równie ważny jest jego kolor. Na szczęście zlewy z kompozytu występują w pełnej gamie kolorystycznej, więc łatwo będzie dobrać odpowiedni do stylu i aranżacji naszej kuchni. Najpopularniejsze wybarwienia to czarny, biały, beżowy, grafitowy czy piaskowy.