Zupy rybne cieszą się ogromną popularnością na całym świecie – przygotowuje się je zarówno z ryb morskich, jak i śródlądowych. Ich podstawowym składnikiem jest wywar z rybiego mięsa i ości, które nadają zupom charakterystycznego, niepowtarzalnego smaku i aromatu (ości działają na zasadzie podobnej do kości wieprzowych znanych z klasycznych wywarów).
W zależności od regionu świata i zasobów lokalnych wód do zup rybnych dodaje się m.in. małże, langustynki, kraby, rybią ikrę, czy krewetki. Częstymi składowymi zup rybnych są również warzywa korzeniowe (ziemniaki, marchewki, selery), przecier pomidorowy, por, papryka, grzanki lub makaron. W kuchni staropolskiej zupę rybną serwowało się m.in. podczas kolacji wigilijnej razem z łazankami.
Zupę rybną można ugotować nie tylko na mięsie. Wywar można przygotować również bazując na głowach, kręgosłupach i płetwach ryb – najważniejsze, by składniki były świeże. Decydując się na ten sposób przyrządzenia wywaru należy pokroić dokładnie wszystkie składniki, by uwolnić ich aromat i smak oraz usunąć oczy i skrzela ryb – jeśli nie podejmiemy tego działania zupa stanie nie nieprzyjemnie gorzka. W tradycyjnej kuchni chińskiej za przysmak uchodzi zupa z płetwy rekina, a najsmaczniejszą według lokalnych przesądów jest ta, którą wycięto z żywego zwierzęcia. W wyniku tej bestialskiej praktyki okaleczone i wpuszczane do wody rekiny umierają w agonii, co można nazwać bestialstwem – przed zamówieniem zupy z płetwy rekina warto zastanowić się więc, czy chcemy uczestniczyć w tym procederze.
Bulion wieprzowy lub drobiowy gotujemy długo, natomiast wywar rybny krótko. Zbyt długie gotowanie ryb spowoduje ich rozpadanie oraz twardnienie dodatków w postaci owoców morza. Zupę rybną należy gotować maksymalnie kilkanaświe minut, pamiętając, że każdy z gatunków ryb ma swoje własne, charakterystyczne właściwości. Ogólnie można przyjąć, że filet o grubości około 2.5 cm gotuje się około 7 minut, natomiast kawałki około 2 minut.